Mühendislik Programları 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

2023 yılı YKS (TYT – AYT) Mühendislik Programları Bölümü taban puanları ve sıralamalarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

2023 Mühendislik Programları Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

ÜNİVERSİTEPUANSIRALAMA
TED ÜNİVERSİTESİ -(İngilizce) (Burslu) (4 Yıllık)49222.181
KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ -(İngilizce) (Burslu) (4 Yıllık)44659.352
TED ÜNİVERSİTESİ -(İngilizce) (%25 İndirimli) (4 Yıllık)40797.546
TED ÜNİVERSİTESİ -(İngilizce) (Ücretli) (4 Yıllık)390116.690
KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ -(İngilizce) (%50 İndirimli) (4 Yıllık)335204.349
KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ -(İngilizce) (Ücretli) (4 Yıllık)319239.807
2023 Mühendislik Programları Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

YÖK Atlas verilerine göre Mühendislik Programları Bölümüne en yüksek 22.181 bin sıralama ve 492 puan ile Ted Üniversitesine kayıt yapılmıştır. En düşük ise 239.807 sıralama ve 319 puan ile Konya Gıda ve Tarım Üniversitesini kazanmıştır.

TED Üniversitesi Mühendislik Programları Bölümüne yerleşen son kişi TYT ve AYT’den toplam 167,7 net yapmıştır. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesine giren son kişi ise 74,9 net ile bölümü kazanmıştır.

Mühendislik Programları Bölümü Nedir?

Mühendislik programları, öğrencilere matematik, fen bilimleri ve mühendislik prensiplerini kullanarak karmaşık problemleri çözme yetenekleri kazandıran ve inovasyon odaklı bir eğitim sunar.

Mühendislik programları bölümü çeşitli disiplinlerde uzmanlaşma fırsatı sunarak, makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, kimya mühendisliği, inşaat mühendisliği, yazılım mühendisliği ve daha birçok alanı içerir. Mühendislik mezunları, altyapı projelerinden ileri teknoloji ürünlerinin tasarımına kadar geniş bir yelpazede iş olanaklarına sahip olurlar.

Mühendislik programları bölümü, öğrencilere yaratıcılık, problem çözme yetenekleri ve ekip çalışması becerileri kazandırır ve endüstri, enerji, sağlık, iletişim, otomotiv, uzay ve çevre gibi farklı sektörlerde liderlik yapma potansiyeli sunar. Mühendislik programları, geleceğin teknolojik ve çevresel zorluklarına cevap vermek için donanımlı mezunlar yetiştirmeyi amaçlar.

Mühendislik Programları İş Olanakları Nelerdir? Ne İş Yapar?

Mühendislik programları bölümü; endüstriyel otomasyon, çevresel mühendislik, nükleer mühendislik ve uzay mühendisliği gibi daha özelleşmiş alanlarda da iş olanakları bulunmaktadır.

Mühendislik programları, teknik becerilerle donatılmış mezunlar yetiştirirken, aynı zamanda inovasyon, problem çözme yetenekleri ve liderlik yetisi kazandırır, bu da mezunları farklı sektörlerde etkili ve çeşitli rollerde çalışabilir kılar.

Mühendislik Programları Bölümü Kaç Yıllık? Hangi Puan Türü?

YKS’de Mühendislik Programları bölümüne Sayısal puanı ile tercih yapılmaktadır. Bölüme başlamadan 1 yıl yabancı dil eğitimi bulunmaktadır. Eğitim süresi 4 yıldır.

Mühendislik Programları Bölüm Dersleri Nelerdir?

 • Fizik
 • Programlamanın Temelleri
 • Tek Değişkenli Analiz
 • Çok Değişkenli Analiz
 • Doğrusal Cebir ve Türevsel Denklemler
 • Termodinamik
 • Mekanik Tasarım
 • Elektrik Devreleri
 • Sistem Analizi ve Tasarımı
 • Matematik
 • Kimya
 • Malzeme Bilimi

Yazıda belirtilen verilen YÖK Atlas tarafından yayınlanan güncel puanlar ve sıralamalardır.